Kereszttűzben a vallomások – büntetőjogász a Till Tamás-ügy jogi kérdéseiről
F. Jánosnak tanúként igazmondási kötelezettsége volt, gyanúsítottként azonban már nincs.
Amellett, hogy a civilizált Európa nem engedheti meg magának a bitót, senki nem kérdezte meg a magyar társadalmat, hogy akarja-e a halálbüntetés eltörlését.
„Kettőszázhetvenkettő nappal ezelőtt gyilkolták meg Bándy Katát, ezt a csupa báj és életvidám fiatal nőt. Tegnap pedig a pécsi törvényszék bírója első fokon Péntek Lászlót, akit 2012. július 15-én fogtak el és 263 napot ült előzetes letartóztatásban, fegyházban letöltendő tényleges életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte. (...)
Nem csoda, hogy Magyarországon újra és újra fellángol a vita a halálbüntetés visszaállításáról. Ugyanis amellett, hogy a civilizált Európa nem engedheti meg magának a bitót, senki nem kérdezte meg a magyar társadalmat, hogy akarja-e a halálbüntetés eltörlését. Akarja-e, hogy magyarázhatatlan kéjvágyból, aljas indokból, előre megfontoltan vagy kiskorúak kárára elkövetett gyilkosságok tetteseit még harminc évig etessék a padlófűtéses, színes tévével ellátott börtönökben, állampénzen? A kriminológusok mesélhetnének arról, hogy a szabadlábra helyezett gyilkosok közül hányan gyilkoltak újra. Amikor a halálbüntetést eltörölték a rendszerváltás hajnalán, senki nem sejtette, hogy a gyilkosságok egyre embertelenebbek, egyre vadabbak és állatiasabbak lesznek.
Nem tudni még, hogy dönt a Bándy-gyilkosság ügyében a másodfok, de legyen a bíró szeme előtt az a megdöbbentő eset, hogy éppen Pécsen, éppen az elsőfokú ítélet kihirdetésének napjának hajnalán Páva Zsolt polgármester húszéves lányát, akit társaságból hazafelé ment, megtámadta egy férfi, agyba-főbe verte, ruháját letépte, a fiatal lányt a megerőszakolástól csak a szerencse mentette meg.”